דף החוג ב-facebook | ערוץ החוג ב-youtube | לשיחה עם יועץ לימודים 1-800-300-032 | English

חדשות

11.6.19 פורסמת מערכת הקורסים של החוג לאנתרופולוגיה לשנת תש"פ. פרטים מלאים על הקורסים תוכלו למצוא כאן.

--

13.5.19 עלה לאוויר ריאיון עם ראש החוג, ד"ר קרול קדרון, שנערך בתכנית "פגישה אישית" בגל"צ לקראת יום השואה. הריאיון עוסק במחקריה של קדרון על בני הדור השני לשואה ועל רצח העם בקמבודיה, ומעלה שאלות מרתקות על החברה הישראלית, מידת האוניברסליות של זיכרון קולקטיבי ועוד.

--

24.3.19 מעוניינים לעקוב אחר חדשות, עדכונים, אירועים, הצעות עבודה ועוד של החוג לאנתרופולוגיה? הירשמו לרשימת התפוצה החדשה והמעודכנת שלנו!

--

14.3.19 ההרשמה לתואר שני לשנת תש"פ נמשכת. מוזמנות ומוזמנים לפירוט תהליך הרישום. הזמנה ליום מיונים ופירוט על הליך הקבלה יישלחו במייל לנרשמות ולנרשמים.

ברכות

ברכות חמות לד"ר קרול קדרון, שמאמרה Transmitted Trauma as Badge of Honor: Phenomenological Accounts of Holocaust Descendant Resilient Vulnerability התקבל לפרסום בכתב העת Social Science and Medicine! שותפים למאמר דן קוטליאר ולורנס קירמאייר.

ברכות חמות לפרופ' נורית בירד דוד על זכייתה בפרס יקיר לחברת סגל בעלת הישג אקדמי משמעותי מטעם הפקולטה למדעי החברה באוניברסיטת חיפה. פרופ' בירד דוד פרסמה לאורך הקריירה הענפה שלה פרסומים רבים שזכו לאלפי ציטוטים, והנחתה עשרות דוקטורנטים ומאסטרנטים שעושים כיום חיל עם סיום לימודיהם. תרומתה לאנתרופולוגיה בארץ ובעולם, ולחוג לאנתרופולוגיה באוניברסיטת חיפה בפרט, לא תסולא בפז.

בתמונה: פרופ' בירד דוד ותעודת הזכייה במשרדה, מוקפת בחומרי עבודת השדה שעשתה עם ציידים-לקטים בהודו, ולצידם המחשב שבו מתממשת עבודת השטח לכדי תוצר אקדמי.

ברכות חמות לד"ר ציפי עברי על זכייתה במענק מחקר של הקרן הבינלאומית ללימודי יפן (Japan Foundation)! המחקר יעסוק בהשלכות של רעידות אדמה ואסונות בכלל על חוויות הלידה ושיטות המיילדות ביפן העכשווית. כותרת המחקר: "The long-term impacts of earthquakes on childbirth cultures in Japan".

--

ברכות חמות לבוגרת המ"א הטרייה שלנו עתליה שיינפלד, שזכתה בציון לשבח מטעם האגודה האנתרופולוגית לשנת 2019 על עבודת התזה שלה, "מאמצעי מניעה לניהול פוריות: פענוח הגוף הנשי בקהילת שיטת המודעות לפוריות" שנערכה בהנחיית ד"ר ציפי עברי. פרטים נוספים בדף שלנו. המנחה ד"ר ציפי עברי שלחה את ברכותיה על הזכייה: "ברכות חמות לעתליה על הזכייה בציון לשבח של האגודה האנתרופולוגית. אני גאה מאוד בהישגיה ומזמינה את כולן/ם בהתלהבות לקרוא את האתנוגרפיה המשובחת שכתבה. עבודתה שופכת אור על המאמצים היומיומיים שנשים משקיעות בניהול יכולות הפריון של גופן במסגרת שיטת המודעות לפוריות. העבודה מאירה תחום שנחקר מעט מאוד באנתרופולוגיה ותורמת לדיונים על הקשר בין ניהול פוריות לבין זהות ועוצמה נשית. עוצמותיה של העבודה טמונות במסע החקר עתיר התשוקה, האמיץ והבלתי מתפשר שעתליה לקחה על עצמה."

המעוניינים בלימודי תואר שני M.A. או השלמות לתואר שני M.A. בחוג לאנתרופולוגיה, נא לפנות לד"ר נדים כרכבי.

המעוניינים בלימודי דוקטורט או לימודי מחקר מקדים בחוג לאנתרופולוגיה, ראשית יש לתאם עם מנחה מתוך חברות סגל החוג. להתייעצויות ניתן לפנות לפרופ' עמליה סער.

בכל שאלה ניתן לפנות למרכזת החוג מורן אלטמן. אם אין מענה בטלפון מומלץ לכתוב מייל.

צרו קשר

ראש החוג: ד"ר קרול קדרון - ckidron@soc.haifa.ac.il

יועץ MA: ד"ר נדים כרכבי - nkarkabi@gmail.com

יועצת דוקטורט: פרופ' עמליה סער - saaram@soc.haifa.ac.il

מרכזת החוג: מורן אלטמן - maltman@staff.haifa.ac.il, טל' 04-8249649

הפורום האנתרופולוגי הוא מפגש של קהילת האנתרופולוגים באוניברסיטת חיפה, תלמידי החוג ואורחים נוספים, שבו נדונות סוגות עכשוויות באנתרופולוגיה. בכל מפגש מתקיימת הרצאה של אנתרופולוג/ית מהארץ או מהעולם, ולאחריה נערך דיון מורחב. מפגשי הפורום מתקיימים ללא תשלום ופתוחים לקהל הרחב.

הרשמה לתואר שני ולהשלמות לתואר שני בחוג לאנתרופולוגיה

לפרטים נוספים על הליך הרישום

מהי אנתרופולוגיה?

אנתרופולוגיה יוצאת מהנחה שכדי להתקיים בעולם, האדם חייב לתת לדברים משמעות. היא חוקרת כיצד המשמעות נוצרת ומשתנה דרך התבוננות בקשת רחבה מאוד של תופעות: אוכל, מיניות, פוליטיקה, דת, רפואה, אמנות, תפיסות של עצמי, רגשות, כלכלה, זהויות, בתים, צריכה, אלימות ועוד.

שיטת המחקר המזוהה עם האנתרופולוגיה, התצפית המשתתפת, שיטה ייחודית משום שהיא מאפשרת להקיף רמות שונות של ידע במחקר יחיד: הידע הגלוי, הרשמי, המנוסח במלים; הידע הסמיוטי החומק ממלים ומתקיים בגוף, במבט, במגע; הידע הפרקטי המגולם בהתנהגות שלא תמיד תואמת את מה שאנשים אומרים או חושבים שהם עושים; והידע ההיסטורי העמוק המגולם בסמלים, בטקסטים הקדושים, או בפריטים החומריים של התרבות. בו- בזמן, למרות שאיסוף הממצאים כמעט תמיד נעשה תוך ההתמקדות ברמת המיקרו – במפגש הבינאישי, החד פעמי, המתרחש כאן ועכשיו – הניתוח תמיד מתבצע על פי פרמטרים מסודרים ובתוך הקשר השוואתי רחב.

ההוליזם של האנתרופולוגיה, המשיכה לפגיעות (וגם לפוגענות) האנושית, והצלילה לתוך הבאלגן המתעתע של התרבות, הופכות אותה לתחום ידע הומניסטי מובהק. בו-בזמן, הניתוח השיטתי, התאוריות המפותחות והפרספקטיבה ההשוואתית שמאפשרת להתכתב עם סוגיות מאקרו, הופכות אותה גם לתחום מחקר מדעי מובהק.

ולסיום, בצד היותה דיסציפלינה אקדמית, אנתרופולוגיה היא קודם כול דרך התבוננות בעולם. היא מציידת את מי שלומדים אותה בעין בוחנת שמאפשרת לראות את המציאות קצת אחרת ולהבחין בממדים הסמויים מן העין הרגילה. היכולת לראות את "הקופסה" ולא רק את מה שבתוכה היא נכס אישי ומקצועי שרלוונטי למגוון רחב של תחומי עיסוק.

--

Anthropology explores the meaning people give to their lives. Anthropology examines and literally gazes at a wide range o phenomena allowing scholars to understand the logic embedded within social and cultural behavior. The department at the University of Haifa is one of a kind: Only at Haifa can you study anthropology ‘in its own right’ or as we say in Hebrew – ‘netto’, as part of a diverse student body. The department combines a strong foundation in social science with a humanistic perspective, attracting students from a wide range of scholarly fields and backgrounds. In addition, semi-applied tracks, opening in the near future, promise to create interfaces between anthropology and biomedicine, mental health, and social activism towards aiming for social change.

In the fall of 2018 we look forward to launching a semi-applied MA program custom designed for professionals in health-related fields – medicine, psychiatry and psychology, or social work, interested in specializing in cultural competency. The program will provide an opportunity to meet other professional practitioners who are already working in health and welfare-related institutions and together explore the challenges of multiculturalism in various social contexts. The program is of course tailored as well to those who may not have a professional background in health-related contexts, who wish to study the fascinating interface between the body, health, wellbeing and culture.